DOINGTER DOD60N04
Manufacturer
Mfr. Part #
DOD60N04
EBEE Part #
E841430589
Package
TO-252
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
40V 60A 47W 6.5mΩ@10V,30A 2.5V@250uA 1 N-channel TO-252 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
4100 In Stock for Fast Shipping
4100 available for immediate shipping
Can Ship in 1-2 Business Days
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Qty.Unit PriceExt. Price
Best price for more quantity?
TypeDescription
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetDOINGTER DOD60N04
RoHS
TypeN-Channel
RDS(on)6.5mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+150℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)160pF
Number1 N-channel
Pd - Power Dissipation47W
Drain to Source Voltage40V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))2.5V
Current - Continuous Drain(Id)60A
Ciss-Input Capacitance2.38nF
Gate Charge(Qg)35nC@10V