DOINGTER DOD40P10
Manufacturer
Mfr. Part #
DOD40P10
EBEE Part #
E842412124
Description
TO-252 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
2135 In Stock for Fast Shipping
2135 available for immediate shipping
DatasheetDOINGTER DOD40P10
RoHS
TypeP-Channel
RDS(on)40mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)69pF
Number1 P-Channel
Pd - Power Dissipation107W
Drain to Source Voltage100V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))1.8V
Current - Continuous Drain(Id)40A
Ciss-Input Capacitance8.055nF
Output Capacitance(Coss)194pF
Gate Charge(Qg)146nC@10V