DOINGTER DOD20P06
Manufacturer
Mfr. Part #
DOD20P06
EBEE Part #
E841416030
Description
60V 20A 68mΩ@10V,9A 50W 2.5V@250uA 1 Piece P-Channel TO-252 MOSFETs ROHS
This materials supports customized cables!
Learn more >>
3545 In Stock for Fast Shipping
3545 available for immediate shipping
DatasheetDOINGTER DOD20P06
RoHS
TypeP-Channel
RDS(on)68mΩ@10V
Operating Temperature --55℃~+175℃
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)560pF
Number1 P-Channel
Pd - Power Dissipation50W
Drain to Source Voltage60V
Gate Threshold Voltage (Vgs(th))2.5V
Current - Continuous Drain(Id)20A
Ciss-Input Capacitance1.961nF
Gate Charge(Qg)82.32nC@10V