DNT24MPA
Manufacturer
Mfr. Part #
DNT24MPA
EBEE Part #
12352470-DNT24MPA-EB
Description
RF TXRX MOD ISM>1GHZU.FL SMD
Select All
CategoryRF and Wireless ,RF Transceiver Modules and Modems
DatasheetmuRata DNT24MPA
Series-
PackagingTray
Part StatusActive
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Base Product NumberDNT24
MfrMurata Electronics
Package / Case30-SMD Module
Frequency2.4GHz
Voltage - Supply3.3V ~ 5.5V
RF Family/StandardGeneral ISM > 1GHz
Antenna TypeAntenna Not Included, U.FL
Sensitivity-100dBm
Power - Output18dBm
Current - Receiving15mA ~ 55mA
Memory Size-
Protocol-
ModulationFHSS, FSK
Serial InterfacesSPI, UART
Current - Transmitting140mA (Max)
DigiKey ProgrammableNot Verified
Data Rate500kbps
Utilized IC / Part-
Description
General ISM > 1GHz Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount