DNF18-250FIM-E
Manufacturer
Mfr. Part #
DNF18-250FIM-E
EBEE Part #
10860574-DNF18-250FIM-E-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminals ,Common Terminals
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesSerrated Termination
Contact MaterialBrass
Wire Gauge18-22 AWG
Contact FinishNickel
TerminationCrimp
ColorRed
Insulation Diameter0.133" (3.38mm)
GenderMale
Length - Overall0.900" (22.86mm)
Terminal TypeStandard
InsulationFully Insulated
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Length-
Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated