(DIOTEC) DIT050N06
Manufacturer
Mfr. Part #
DIT050N06
EBEE Part #
E86183536
Package
TO-220AB
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
60V 50A 85W 20mΩ@10V,20A 2.5V@250uA 1 N-channel TO-220AB MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetDIOTEC DIT050N06
RoHS
Operating Temperature-55℃~+175℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)60V
Continuous Drain Current (Id)50A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)20mΩ@10V,20A
Power Dissipation (Pd)85W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)2.5V@250uA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)120pF@30V
Input Capacitance (Ciss@Vds)2.05nF@30V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)50nC@10V