DFVDFMT250A
Manufacturer
Mfr. Part #
DFVDFMT250A
EBEE Part #
10858319-DFVDFMT250A-EB
Description
CONN QC RCPT PGGYBCK M/F YLLW
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminals ,Common Terminals
DatasheetHoff-Trex® DFVDFMT250A
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Contact MaterialBrass
Wire Gauge10-12 AWG
Contact FinishTin
TerminationCrimp
ColorYellow
Insulation Diameter-
GenderFemale and Male
Length - Overall0.945" (24.00mm)
Terminal TypeStandard
InsulationNon-Mating End Insulated
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Length0.315" (8.00mm)
Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female and Male 10-12 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated