DF56-50P-0.3SD(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF56-50P-0.3SD(53)
EBEE Part #
9861772-DF56-50P-0.3SD(53)-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN PLUG 50POS 0.3MM INLINE
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesDF56
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypePlug
Number of Positions50
Contact TypeNon-Gender Specific
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Base Product NumberDF56
Wire Gauge42-46 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.94µin (0.10µm)
Pitch0.012" (0.30mm)
ColorBlack
Number of Rows1
Row Spacing-
Cable TerminationSolder
Wire TypeRibbon Cable
Description
50 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 42-46 AWG