DF37NC-50DS-0.4V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF37NC-50DS-0.4V(53)
EBEE Part #
9841712-DF37NC-50DS-0.4V(53)-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR):::Cut Tape (CT):::Digi-Reel®
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Base Product NumberDF37NC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2.00µin (0.051µm)
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold