DF37CJ-60DS-0.4V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF37CJ-60DS-0.4V(53)
EBEE Part #
9824908-DF37CJ-60DS-0.4V(53)-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Base Product NumberDF37CJ
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2.00µin (0.051µm)
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights1.23mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold