DF37C-24DP-0.4V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF37C-24DP-0.4V(53)
EBEE Part #
9833674-DF37C-24DP-0.4V(53)-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HDR 24POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR):::Cut Tape (CT):::Digi-Reel®
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions24
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Base Product NumberDF37C
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2.00µin (0.051µm)
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Description
24 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold