DF37C-16DS-0.4V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF37C-16DS-0.4V(53)
EBEE Part #
9845816-DF37C-16DS-0.4V(53)-EB
Description
CONN RCPT 16POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetHirose Electric Co Ltd DF37C-16DS-0.4V(53)
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions16
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Base Product NumberDF37C
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2.00µin (0.051µm)
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Description
16 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold