DF37B-40DP-0.4V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF37B-40DP-0.4V(53)
EBEE Part #
9840726-DF37B-40DP-0.4V(53)-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR):::Cut Tape (CT):::Digi-Reel®
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold