DF37B-20DS-0.4V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF37B-20DS-0.4V(53)
EBEE Part #
9845949-DF37B-20DS-0.4V(53)-EB
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
DatasheetHirose Electric Co Ltd DF37B-20DS-0.4V(53)
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold