DF37B-10DS-0.4V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF37B-10DS-0.4V(53)
EBEE Part #
9845700-DF37B-10DS-0.4V(53)-EB
Description
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
DatasheetHirose Electric Co Ltd DF37B-10DS-0.4V(53)
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Description
10 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold