DF37B-10DP-0.4V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF37B-10DP-0.4V(53)
EBEE Part #
9830586-DF37B-10DP-0.4V(53)-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR):::Cut Tape (CT):::Digi-Reel®
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions10
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Base Product NumberDF37B
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2.00µin (0.051µm)
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Description
10 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold