DF33-8DS-3.3C
Manufacturer
Mfr. Part #
DF33-8DS-3.3C
EBEE Part #
9892059-DF33-8DS-3.3C-EB
Description
CONN RCPT HSG 8POS 3.30MM
Qty.Unit PriceExt. Price
DatasheetHirose Electric Co Ltd DF33-8DS-3.3C
SeriesEnerBee™ DF33
PackagingBag
Part StatusLast Time Buy
Connector TypeReceptacle
Number of Positions8
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-35°C ~ 85°C
Features-
Base Product NumberDF33
MfrHirose Electric Co Ltd
Contact TerminationCrimp
Pitch0.130" (3.30mm)
ColorNatural
Number of Rows2
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon
Row Spacing0.228" (5.80mm)
Description
8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.130" (3.30mm)