DF3-15P-2DSA
Manufacturer
Mfr. Part #
DF3-15P-2DSA
EBEE Part #
7690122-DF3-15P-2DSA-EB
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
DatasheetHirose Electric Co Ltd DF3-15P-2DSA
SeriesDF3
PackagingBag
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Number of Positions15
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberDF3-15P
MfrHirose Electric Co Ltd
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationPress-Fit, Solder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.122" (3.10mm)
Contact Length - Post0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length0.299" (7.60mm)
Insulation Height0.197" (5.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.079" (2.00mm)