DF23C-10DS-0.5V(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF23C-10DS-0.5V(53)
EBEE Part #
9845571-DF23C-10DS-0.5V(53)-EB
Description
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
SeriesDF23
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions10
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Base Product NumberDF23C
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Description
10 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold