DF22L-2P-7.92DSA(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF22L-2P-7.92DSA(53)
EBEE Part #
7715600-DF22L-2P-7.92DSA(53)-EB
Description
CONNECTOR
Qty.Unit PriceExt. Price
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions2
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLatch Holder
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Guide, Board Lock
Contact ShapeSquare
Base Product NumberDF22L
MfrHirose Electric Co Ltd
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)Varies by Wire Gauge
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows1
Voltage Rating1000VAC/DC
Pitch - Mating0.312" (7.92mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.354" (9.00mm)
Contact Length - Post0.146" (3.70mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.713" (18.10mm)
Contact Finish Thickness - Mating8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon
Insulation ColorRed
Contact Finish Thickness - Post8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.312" (7.92mm)