DF22-4P-7.92DSA(53)
Manufacturer
Mfr. Part #
DF22-4P-7.92DSA(53)
EBEE Part #
7898153-DF22-4P-7.92DSA(53)-EB
Description
CONNECTOR
Qty.Unit PriceExt. Price
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions4
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLatch Holder
Operating Temperature-35°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Guide
Contact ShapeSquare
Base Product NumberDF22
MfrHirose Electric Co Ltd
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)22A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows1
Voltage Rating1000V
Pitch - Mating0.312" (7.92mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.354" (9.00mm)
Contact Length - Post0.146" (3.70mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.713" (18.10mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon
Insulation ColorBeige
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights25.7mm, 28.7mm
Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.312" (7.92mm)