DEV2V2S743G30LF
Manufacturer
Mfr. Part #
DEV2V2S743G30LF
EBEE Part #
9691577-DEV2V2S743G30LF-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 2POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DEV2V2S743G30LF
SeriesDW
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions2 (Power)
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock, Mounting Brackets
Base Product NumberDEV2V2
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)30A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows1
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Backset Spacing0.374" (9.50mm)