DDPL50S565MTLF
Manufacturer
Mfr. Part #
DDPL50S565MTLF
EBEE Part #
9637852-DDPL50S565MTLF-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DDPL50S565MTLF
SeriesDP
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Brackets
Base Product NumberDDPL50S565
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
Color-
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.406" (10.30mm)
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector