DDMO50S400
Manufacturer
Mfr. Part #
DDMO50S400
EBEE Part #
9642102-DDMO50S400-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT WW
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DDMO50S400
SeriesDM HE501
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDDMO50
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationWire Wrap
Color-
Number of Rows3
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector