DDML50S300
Manufacturer
Mfr. Part #
DDML50S300
EBEE Part #
9729429-DDML50S300-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DDML50S300
SeriesDM HE501
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Base Product NumberDDML50
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector