DDML50P543C
Manufacturer
Mfr. Part #
DDML50P543C
EBEE Part #
9640976-DDML50P543C-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DDML50P543C
SeriesDM HE501
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Brackets
Base Product NumberDDML50
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A per Contact
TerminationSolder
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Backset Spacing0.406" (10.30mm)
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector