DDMF50SA197
Manufacturer
Mfr. Part #
DDMF50SA197
EBEE Part #
9655112-DDMF50SA197-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC DDMF50SA197
SeriesD*M
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDDMF
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge20-28 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector