DDMF50PN
Manufacturer
Mfr. Part #
DDMF50PN
EBEE Part #
9736707-DDMF50PN-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DDMF50PN
SeriesDM HE508
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberDDMF50
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector