DD50PF179
Manufacturer
Mfr. Part #
DD50PF179
EBEE Part #
9654080-DD50PF179-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDD50
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationWire Wrap
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector