DD50P564TX
Manufacturer
Mfr. Part #
DD50P564TX
EBEE Part #
9721797-DD50P564TX-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DD50P564TX
SeriesD
Packaging-
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberDD50
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector