DD44M100EX
Manufacturer
Mfr. Part #
DD44M100EX
EBEE Part #
9669116-DD44M100EX-EB
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS CRIMP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol Positronic DD44M100EX
SeriesDD
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress ProtectionIP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
MfrAmphenol Positronic
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge22-30 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationCrimp
ColorBlue
Number of Rows3
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Flange FeatureCable Side, Male Jackscrew (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolyester, Glass Filled
Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector