DD26S100E2S
Manufacturer
Mfr. Part #
DD26S100E2S
EBEE Part #
9697872-DD26S100E2S-EB
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS CRIMP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol Positronic DD26S100E2S
SeriesDD
PackagingRetail Package
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress ProtectionIP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
MfrAmphenol Positronic
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge22-30 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationCrimp
ColorBlue
Number of Rows3
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Flange FeatureCable Side, Male Jackscrew (4-40)
Shell Material, FinishStainless Steel, Passivated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolyester, Glass Filled
Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector