DCPHD15MSC1
Manufacturer
Mfr. Part #
DCPHD15MSC1
EBEE Part #
9659589-DCPHD15MSC1-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesDATA-CON-X® DCP
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGasket
Base Product NumberDCPHD1
MfrSwitchcraft Inc.
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge22-26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector