DCMM37PR
Manufacturer
Mfr. Part #
DCMM37PR
EBEE Part #
9653862-DCMM37PR-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC DCMM37PR
Series24308-Style, D*MM
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDCMM
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating-
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector