DCMAE62S
Manufacturer
Mfr. Part #
DCMAE62S
EBEE Part #
9654103-DCMAE62S-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesD*MA
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDCMA
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge22-28 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationCrimp
ColorWhite
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Flange FeatureCable Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector