DCM37S500C
Manufacturer
Mfr. Part #
DCM37S500C
EBEE Part #
9735663-DCM37S500C-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DCM37S500C
SeriesDM HE501
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDCM37
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Backset Spacing0.406" (10.30mm)
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector