DCM37PAK87
Manufacturer
Mfr. Part #
DCM37PAK87
EBEE Part #
9653947-DCM37PAK87-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesD*M
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberDCM3
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector