DCE37PK87
Manufacturer
Mfr. Part #
DCE37PK87
EBEE Part #
9653591-DCE37PK87-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC DCE37PK87
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberDCE3
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge20-28 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureCable Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector