DCDA21SSB
Manufacturer
Mfr. Part #
DCDA21SSB
EBEE Part #
9641036-DCDA21SSB-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetCinch Connectivity Solutions DCDA21SSB
SeriesDura-Con™
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Primary MaterialPlastic
Material Flammability Rating-
Features-
MfrCinch Connectivity Solutions
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishPlastic
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialPolyester, Glass Filled
Description
21 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector