DCD-12BMEA-LL7001
Manufacturer
Mfr. Part #
DCD-12BMEA-LL7001
EBEE Part #
10895212-DCD-12BMEA-LL7001-EB
Description
LARGE
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetAmphenol LTW DCD-12BMEA-LL7001
SeriesLarge
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - InsertD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Finish-
Operating Temperature-
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
ShieldingUnshielded
Primary MaterialPlastic
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell, Coupling Nut
Insert MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Base Product NumberDCD-12BMEA
MfrAmphenol LTW
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)5A, 20A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, PlatingPolyamide (PA), Nylon
Cable Opening0.394" ~ 0.488" (10.00mm ~ 12.40mm)
Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets and Male Pins Solder Cup