DCCM37SSBN
Manufacturer
Mfr. Part #
DCCM37SSBN
EBEE Part #
9724845-DCCM37SSBN-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetCinch Connectivity Solutions DCCM37SSBN
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
Flange Feature-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector