DCCM37SCBRP
Manufacturer
Mfr. Part #
DCCM37SCBRP
EBEE Part #
9675855-DCCM37SCBRP-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetCinch Connectivity Solutions DCCM37SCBRP
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
FeaturesShielded
Base Product NumberDCCM37
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Backset Spacing0.130" (3.30mm)
Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector