DCCM37PSB
Manufacturer
Mfr. Part #
DCCM37PSB
EBEE Part #
9666761-DCCM37PSB-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetCinch Connectivity Solutions DCCM37PSB
SeriesDura-Con™
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesShielded
Base Product NumberDCCM37
MfrCinch Connectivity Solutions
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange Feature-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialDiallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Description
37 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector