DCCM25SSB
Manufacturer
Mfr. Part #
DCCM25SSB
EBEE Part #
9666791-DCCM25SSB-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetCinch Connectivity Solutions DCCM25SSB
SeriesDura-Con™
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesShielded
Base Product NumberDCCM25
MfrCinch Connectivity Solutions
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange Feature-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialDiallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Description
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector