DCCM15PSB
Manufacturer
Mfr. Part #
DCCM15PSB
EBEE Part #
9666767-DCCM15PSB-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetCinch Connectivity Solutions DCCM15PSB
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
FeaturesShielded
Base Product NumberDCCM15
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Flange Feature-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Backset Spacing-
Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector