DCCM100PSBN
Manufacturer
Mfr. Part #
DCCM100PSBN
EBEE Part #
9649261-DCCM100PSBN-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 100POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetCinch Connectivity Solutions DCCM100PSBN
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
FeaturesShielded
Base Product NumberDCCM100
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows4
Flange Feature-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Backset Spacing-
Description
100 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector