DCCM100PCBRP
Manufacturer
Mfr. Part #
DCCM100PCBRP
EBEE Part #
9649267-DCCM100PCBRP-EB
Description
CONN MICRO-D PLG 100POS R/A SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetCinch Connectivity Solutions DCCM100PCBRP
SeriesDura-Con™
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesShielded
Base Product NumberDCCM100
MfrCinch Connectivity Solutions
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows4
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Backset Spacing0.200" (5.08mm)
Contact FormMachined
Dielectric MaterialDiallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Description
100 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector