DCCHD15M
Manufacturer
Mfr. Part #
DCCHD15M
EBEE Part #
9671174-DCCHD15M-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB HD PLG 15POS SLDR CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesDATA-CON-X® DCC
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDCCHD1
MfrSwitchcraft Inc.
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge22-26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Flange FeatureCable Side, Male Jackscrew
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector