DC37S065T
Manufacturer
Mfr. Part #
DC37S065T
EBEE Part #
9681409-DC37S065T-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DC37S065T
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberDC37S065
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorNatural
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector