DC37P564
Manufacturer
Mfr. Part #
DC37P564
EBEE Part #
9675252-DC37P564-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DC37P564
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberDC37P564
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Zinc Plated
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector